I am now accessing as a :

Government Of Assam Elementary Education

S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 

Archive Events

Essay Competitions held as a part of celebration of Azadi ki Amrit Mahotsav by Education Department, Govt. of Assam

  • Azadi ki Amrit Mahotsav

Thursday, October 7, 2021 Location:State of Assam

As the nation commemorates 75 years of Independence the people of India are enthusiastically participating in various events of Azadi ki Amrit Mahotsav that celebrates this glorious occassion. In March, 2021, the Mahotsav began a 75 week countdown to our 75th Anniversary of Independence and will end on 15th August, 2023. In the State of Assam the lauching ceremony of the Mahotsav on 12th March, 2021 began with organising of School/College wise conference, seminer and symposium during which students were encouraged to have discussions on different topics of Freedom Movement in India.    

        

ESSAY COMPETITIONS IN SCHOOLS AND COLLEGES

Essay competition was held in the Districts on 19th March, 2021 and the students were grouped into three categories, namely-

  •  GROUP A - CLASS VI TO VIII
  •  GROUP B - CLASS IX TO X11
  •  GROUP C - Degree level

For Group A - any of the two topics had been given as a topic for the essay competition

  1. Define freedom in the context of Assam’s role in the freedom movement of India”.
  2. “Mahatma Gandhi, non –violence and evolution of Freedom in India”.

For Group B - any of the two topics had been given as a topic for essay competition

  1. Significance of Dandi march in the freedom movement of India and how freedom got defined”.
  2. Quit India movement in the background OF Second world war and how and why India progressed towards total freedom”.

For Group C - any of the two topics had been given as a topic for essay competition.

  1. Mahatma Gandhi’s role in Civil Disobedience Movement and the framework of Democracy and Freedom.
  2. Framing of Indian Constitution –the beginning of a new era and importance of freedom in the Constitution.

Essay Competition winners in different Districts

 Group A Winners in the districts

Sl. No.

Name

School

Class

District

Medium/Language

  1.  

Mintu Ray

Salakati ME School

VIII

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Mampi Debnath

Salakati ME School

VI

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Pallabi Roy

Chandrapara Middle School

VIII

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Amit Sarkar

Chechapani MES

VIII

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Tanima Sarkar

Netaji High English Vidyapith

VIII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Harinandan Chouhan

Tengapara High School

VIII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Ram Prasad

Tengapara High School

VIII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Pompi Roy

Shishu Kalyan Shiksha Mandir MES

VIII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Sib Shankar Barman

Adarsha Bidyalaya ME School

VIII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Bipasha Sarkar

Shishu Kalyan MV School

VII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Payel Barman

Shishu Kalyan MV School

VII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Sandipan Chouhan

Tengapara High School

VIII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Jiya Barman

Adarsha Bidyalatya ME School

VII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Smita Das

Uttama Sen Balika Vidyalaya High School

VIII

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Kapil Daimary

Gossaigaon H.S. School

VIII

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Jashmi Brahma

Harinaguri High School

VIII

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Mwikwm Basumatary

Patgaon Prov. High School

VIII

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Jarimin Brahma

Alari High School

NA

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Alaikhungri Brahma

Harinaguri High School

VIII

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Arupgwra Narzary

Salakati High School

VII

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Kamala Ray

Charaikhola ME School

VIII

Kokrajhar

English

  1.  

Rashmi Ray

Charaikhola ME School

VIII

Kokrajhar

English

  1.  

Ajmina Begum

Kokrajhar Girls Higher Secondary School

VII

Kokrajhar

English

  1.  

Rupam Sah

Hindi High School, Fakiragram

VI

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Safina Ansari

Rastra Bhasha Vidyapith High School

VI

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Susmita Sarkar

Salakati ME School

VII

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Amrit Lal Sah

Mahatma Gandhi Rastrabhasha ME

VII

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Sujit Kerketa

Rastra Bhasha Vidyapith High School

VIII

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Sabina Yasmin

Natun Fatasil Town High School

VIII

Kamrup (M)

Assamese

  1.  

Eunika Das

Ujan Bazar Govt. High School

VIII

Kamrup (M)

Assamese

  1.  

Nishita Deka

NA

NA

NA

Assamese

  1.  

Runa Khatun

D.H.M

VIII

Barpeta

Assamese

  1.  

Anisha Islam Ruma

Azad High School

VIII

Barpeta

Assamese

  1.  

Mahini Sikder

Mandia Girls High School

VII

Barpeta

Assamese

  1.  

Pabitra Das

Bir Lachit MES

VII

Biswanath

Assamese

  1.  

Ivlina Bora

Dilapokhora Bohumukhi High School

VIII

Biswanath

Assamese

  1.  

Tonmoy Bora

Dilapokhora Bohumukhi High School

VIII

Biswanath

Assamese

  1.  

Baishali Seal

K.C. High School

VIII

NA

English

  1.  

Shwata Deb

Chota Dudh PAtil High School

VIII

NA

Assamese

  1.  

Sukalpa Das

Masughat High School

VII

NA

Bengali

  1.  

Anamika Bora

Dergaon Girls’ H.S. School

VIII

Golaghat

Assamese

  1.  

Bhabani Karmakar

Borahi Changkola MES

VI

Golaghat

Assamese

  1.  

Anamika Chinte

Rojabari High School

VIII

Golaghat

Assamese

  1.  

Manabjyoti Gogoi

Chinamara Higher Secondary School

VIII

Jorhat

Assamese

  1.  

Dipankar Bhuyan

Jajimukh Janajati High School

VII

Jorhat

Assamese

  1.  

Nilakshi Kalita

Jajimukh Janajati High School

VII

Jorhat

Assamese

  1.  

Ansarut Islam

Hozua Char High School

VIII

Goalpara

Assamese

  1.  

Arindam Baruah

Salguri Higher Secondary School

VII

Sivasagar

Assamese

  1.  

Rupam Deka

Singarpara Patidarang High School

VIII

Kamrup (R)

Assamese

  1.  

Nabajyoti Roy

Salmara MES

VIII

Kamrup (R)

Assamese

  1.  

Hridoy Jyoti Nath

Bordol MES

VIII

Kamrup (R)

Assamese

  1.  

Ananya Boruah

Besseria Adarsha Uchcha madhyamik Kanya Vidyalaya

VI

Sonitpur

Assamese

  1.  

Bristi Jyoti Devi

Beseria Adarsha Uchcha Madhyamik Kanya Vidyalaya

VII

Sonitpur

Assamese

  1.  

Bedabrat Borah

Tezpur Govt. H.S. School

VIII

Sonitpur

Assamese

  1.  

Priyanka Yadav

Panitola Hindi English High School

VII

NA

Hindi

  1.  

Monika Das

Sarjoobala Memorial High School

VIII

NA

Bengali

  1.  

Trishna Mili

Gopal Krishna Girls High School

VII

NA

Assamese

Group B Winners in the districts

Sl. No.

Name

School

Class

District

Medium/Language

  1.  

Tanusri Talukdar

Srirampur High School

IX

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Mampi Barman

Srirampur High School

IX

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Ratnamika Nath

Kokrajhar Girls Higher Secondary School

X

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Niha Brahma

Kurshakati High School

X

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Nandita Das

Chithila High School

IX

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Bonita Roy

Ramfalbil HS School

IX

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Ankita Dutta

Netaji High English Vidyapith

X

Kokrajhar

Assamese

  1.  

Sujan Debnath

D.N.H.S. High School

IX

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Tanushree Chakraborty

Tengapara High School

IX

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Sanu Das

Netaji High English Vidyapith

IX

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Koyal Dutta

Shastri Vidyapith High School

IX

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Dipannita Sarkar

Uttama Sen Blika Vidyalaya High School

X

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Runu Dutta

Netaji High English Vidyapith

IX

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Sonai Das

Netaji High English Vidyapith

X

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Neha Sinha

Shatri Vidyapith High School

X

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Biswajit Das

D.N.H.S. High School

IX

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Kabita Sutradhar

Tengapara High School

IX

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Rupsa Paul

Uttama Sen Balika Vidyalaya High School

IX

Kokrajhar

Bengali

  1.  

Jolina Basumatary

KGBV. Patgaon

IX

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Ineel Mashahary

Govt. HS & MP School, Kokrajhar

IX

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Buhum Basumatary

Harinaguri High School

VIII

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Swrang Brahma

Govt. HS & MP School Kokrajhar

IX

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Phulani Brahma

Harinaguri High School

X

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Sabita Basumatary

Jharbari High School

IX

Kokrajhar

Bodo

  1.  

Monalisha Marak

Govt. HS & MP School, Kokrajhar

XII

Kokrajhar

English

  1.  

Trishna Gautam

Tipkai Junior College

XI

Kokrajhar

English

  1.  

Hayen Narzary

Jharbari High School

XII

Kokrajhar

English

  1.  

Sancha Kumari

Hindi High School, Fakiragram

IX

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Sambasi Brahma

Rastra Bhasha Vidyapith High School

IX

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Samsun Nehar

Samanway Vidyapith (PVT). Bhotgaon

IX

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Mandira Brahma

Rastra Bhasha Vidyapith High School

IX

Kokrajhar

Hindi

  1.  

Pranab Boro

Tetelia High School

X

NA

Assamese

  1.  

Bidyut Bikash Barman

Dispur Udayachal High School

VII

Kamrup (M)

Assamese

  1.  

Talebor Rahman

Dispur Udayachal High School

IX

Kamrup (M)

Assamese

  1.  

Meherun Nesa

Panbazar Higher Secondary School

XI

NA

Assamse

  1.  

Jyoti Nath

Bali Chapori Kathoni Ati MES

X

Jorhat

English

  1.  

Raj Borah

Selenghat H.S. School

XII

Jorhat

English

  1.  

Madhujya Rajkhowa

Biki Devi Gatlani High School

X

Jorhat

Assamese

  1.  

Rumana Yasmin

Balbala H.S. School

X

Goalpara

Assamese

  1.  

Tarali Gogoi

Godapani High School

X

Sivasagar

Assamese

  1.  

Kaushik Rabha

Balbala H.S. School

X

Goalpara

Assamese

  1.  

Dibya Kashyap

Sivasagar Govt. H.S. Bohumukhi School

VIII

Sivasagar

Assamese

  1.  

Prarthana Dutta

Salguri H.S. School

IX

Sivasagar

Assamese

  1.  

Nibir Baishya

Bhingeswar High School

X

Kamrup (R)

Assamese

  1.  

Debarshi Kakati

Dora Kohora High School

IX

Kamrup (R)

Assamese

  1.  

Silpa KAlita

Rampur Higher Secondary School

X

Kamrup (R)

English

  1.  

Dipom Saha

Darrang College

XI

Sonitpur

English

  1.  

Namrata Das

Besseria Adarsha Uchcha Madhyamik Kanya Vidyalaya

IX

Sonitpur

Assamese

  1.  

Ankur Saharia

Tezpur Govt. Higher Secondary School

X

Sonitpur

English

  1.  

Piyali Das

Tinsukia Bengali Girl’s Higher Secondary School

XII

Tinsukia

English

  1.  

Barnali Das

Hunlal H.S. School

XII

Kamrup (R)

Assamese

  1.  

Sunaina Koiri

Gabharubheti Hindi High School

X

NA

Hindi

  1.  

Manti Mondol

Malugram Girl’s High School

IX

Cachar

Bengali

  1.  

Mashuda Rahmani Laskar

JRHS School

XI

Cachar

Bengali

  1.  

Sudipta Chakraborty

NA

X

Cachar

Bengali

  1.  

Akalabya M. Borah

NA

XI

Biswanath

English

  1.  

Nitumoni Patir

Lohitmukh Balika Uchcha English School

X

Biswanath

Assamsese

  1.  

Sumi Doley

Lohitmukh Balika Uchcha English School

X

Biswanath

Assamsese

  1.  

Mausam Das

Rehabari Higher Secondary School

IX

Barpeta

Assamese

  1.  

Krishna Das

B.H.B Mahavidyalaya

XII

Barpeta

Assamese

  1.  

PRiyanka Mazumdar

B.H.B Mahavidyalaya

XII

Barpeta

Assamese

Group C Winners in the districts

Sl. No.

Name

School

Class

District

Medium/Language

  1.  

Neha Acharjee

KRB

B.A. 1st Sem

NA

English

  1.  

Niloy Pratim Kashyap

Pragjyotish College

B.Sc 5th Sem

Kamrup (M)

Assamese

  1.  

Himashree Saikia

Dimoria College

B.A. 1st Sem

NA

Assamese

  1.  

Donna Sarkar

Guwahati Commerce College

B.Com 1st Sem

Kamrup (M)

English

  1.  

Kalpana Deka

Dimoria College

B.A. 1st Sem

NA

Assamese

  1.  

Nirmali Kalita

Barnagar College

B.A. 1st Sem

Barpeta

English

  1.  

Daijee Nath

Barnagar College

B.A. 1st Sem

Barpeta

Assamese

  1.  

Bhabana Bhuyan

NA

B.A. 1st Sem

Biswanath

English

  1.  

Pooja Kumari

Chaiduar College

B.A. 1st Sem

Biswanath

English

  1.  

Evarani Borah

NA

B.A. 1st Sem

Biswanath

English

  1.  

Diksharani Gogoi

J.B. College

B.A. 5th  Sem

Jorhat

English

  1.  

Kuki Borah

Majuli College

NA

Jorhat

Assamese

  1.  

Bandana Saikia

Kakojan College

B.A. 3rd Sem

Jorhat

Assamese

  1.  

Srestrifarna Rajkhowa

Sibsagar Commerce College

NA

Sivasagar

English

  1.  

Raja Dutta

Hemchandra Deb Goswami Mahavidyalaya

3rd Sem

Sivasagar

Assamese

  1.  

Sandhan Gogoi

Moran Mahila Mahavidyalaya

B.A. 5th Sem

Sivasagar

Assamese

  1.  

Kishor Kalita

Suren Das College

B.Sc 1st Sem

Kamrup (R)

Assamese

  1.  

Harshita KAlita

SBMS College

B.A. 1st Sem

Kamrup (R)

Assamese

  1.  

Karabi Deka

NA

B.Sc 3rd Sem

Kamrup (R)

English

  1.  

Chinmay Pratim Nath

Darrang College

B.A. 1st Sem

Darrang

Assamese

  1.  

Moromi Parbin

Rangapara Mahavidyalay

5th Sem

Sonitpur

Assamese

  1.  

Trishna Chetry

L.O.K.D College

B.Sc 3rd Sem

Sonitpur

English

  1.  

Trishna Gogoi

Women’s College

B.A. 3rd Sem

Tinsukia

Assamese

  1.  

Dipali Hatimuria

Margherita College

B.A. 3rd Sem

Tinsukia

Assamese

  1.  

Aditi Chowdhury

Women’s College

B.A. 1st Sem

Tinsukia

English

State Level winners of the Essay Competitions

GROUP A:

SERIAL

NAME OF STUDENT

NAME OF SCHOOL

 CLASS

DISTRICT

1

Lavlina Borah

Dilapokhora Bohumukh High School

VIII

Biswanath

 

2

Susmita Sarkar

Salakati M.e School

VII

KOKRAJHAR

3

Rupam Deka

Singrapara Patidarang High School

VIII

Kamrup Metro

GROUP B:

SERIAL

NAME OF STUDENT

NAME OF SCHOOL

CLASS

DISTRICT

1

Piyali Das

Tinsukia BengalI Girl’s H.S SCHOOL

XII

Tinsukia

2

Pranab Boro

Tetelai High School

X

Kamrup Metro

3

Sujan Debnath

D.N.H S High School

1X

KOKRAJHAR

GROUP C:

SERIAL

NAME OF STUDENT

NAME OF college

CLASS

DISTRICT

1

Chinmay Pratim Nath

Darrang College

B.A 1st Semester

Sonitpur

2

Diksha Rani Gogoi

J.B College, Jorhat

B.A 1st  Semester

Jorhat

3

Neha Acharjee

K.R.B College

B.A  1ST Semester

Kamrup  (Metro)